Bajnai Gordon, az Együtt-PM vezetője nagy terjedelmű interjút adott a Népszabadságnak. A szövegből két elemet emelnék ki: 1) a rezsicsökkentés hazugság 2) Magyarországon posztszovjet politikai modell alakul ki.
Ha sikerül olcsó beszállítót találni – s mivel az oroszok jelentősen csökkentették a gáz árát – miért is lenne hazugság? A rezsicsökkentéssel az a baj a balliberális (neoliberális, népmegvető) közgazdászok és hangadók szerint, hogy „populista”. Márpedig ezen urak és hölgyek számára a megszorítás, a „kiigazítás” (a népnevelés) nem eszköz, hanem ÖNCÉL. Andor László egy korábbi tanulmánya mutatja be az 1995-ös Bokros-csomag kapcsán, hogyan vált a „balliberális” hangadók számára a megszorítás fétissé, imádott bálvánnyá. Holott a megszorításokra alapozott gazdaságpolitika mindenhol a világon kudarcot vallott. A megszorításokra alapozott gazdaságpolitika sikerében csak a provinciális(európai tekintetben)-dogmatikus értelmiség hisz. Semmi nem változott azóta, hogy Szekfű Gyula ezt írta a Három nemzedékben: „Míg a berlini bölcs még világösszefüggések, diplomáciai és politikai rejtelmek megvilágítására is képes elméjét koncentrálni, míg a bécsi, bár saját trágyadombján túl nem lát is, de legalább abban akar, különös módon elferdült érzékkel, tisztogatási akciót rendezni: addig a budapesti, minden magasabb vágyódástól mentesen, jól érzi magát ott, ahol van és vígan gyártja az irodalmat, melynek biztos fogyasztóköre van.”
A rezsicsökkentés azonban nemcsak „populista” (azaz népjóléti) intézkedés, hanem nemzetgazdaságilag is fontos. Az alacsony energiaárak segíthetnek a magyar gazdaság versenyképességének növelésében. Egész Európa a magas energiaáraktól szenved, ezért drágább és kevésbé hatékony Amerikához képest. Energiahordozókat pedig csak Oroszországból lehet szerezni.
Dehát a MEGSZORÍTÁS és a piac fétise (miszerint az állam van a „piacokért”, és nem a „piacok” az államért) csakis ezt a reakciót tudja kiváltani.
A posztszovjet modell kérdésében Bajnainak több igazsága van. Ahogy egy orosz újságíró pár éve fogalmazott, Putyin (a putyini modell) nem Oroszország, hanem Európa jövője. S lám, a „Putyin-pincsik” szép számmal jelentek meg a köztes-európai régióban, az egyik Magyarországon. Csakhogy tévedés azt hinni, Magyarországon 2010 előtt európai politikai viszonyok voltak. A posztszovjet modell már a ’90-es években működött Magyarországon: az állam és a gazdaság szétverése, maffiatípusú szerveződések befolyásszerzése, a lakosság nincstelenné válása, az állami erőforrások kicsaklizása a maffiaszerű elit számára – mi ez, ha nem posztszovjet modell? Ez volt jellemző a ’90-es években Magyarországon, Ukrajnában, Oroszországban is.
(https://nepibaloldal.blog.hu/2014/02/02/bajnai_es_a_posztszovjet_modell)