Magyarország

Mesterházy bukása (2013)

„Vének Tanácsa” alakul az MSZP-ben, hogy segítse Mesterházy Attila elnök munkáját. A Vének Tanácsa azokból a szocialista veteránokból áll, akik 1994-ben, 2002-ben, 2006-ban győzelemre vezették a pártot.

Amikor 2010-ben Mesterházy Attila az MSZP elnöke lett, egyik első dolga volt felszólítani az „öregeket”, húzódjanak háttérbe. Az „öregek” visszatérése Mesterházy politikai bukásának csalhatatlan jele (bár a választási kampányban nyilván nem fognak elnököt váltani). Többről van szó, mint az október 23-i fiaskó (Gyurcsány ellopta a showt, a szocialista pártelnökbe kis híján belefojtották a szót), vagy az egyre zűrzavarosabb bajai videóügy.

Az elmúlt három évben Mesterházy csak annyit tudott elérni, hogy az MSZP támogatottsága nem fogyott tovább, megmaradt középpártnak és a legnagyobb ellenzéki erőnek. A 2010 előtti nagypárti státuszt nem sikerült visszaállítani. A Fidesz toronymagasan vezeti a közvéleménykutatásokat. Az MSZP csak a nyugdíjasok és idősebbek körében tud versenyre kelni a vezető kormánypárttal, a fiatalok körében támogatottsága elenyésző (s kétes, hogy a Vének Tanácsa majd éppen a fiatalokat fogja megszólítani). Mesterházy nem vált első számú, megkérdőjelezhetetlen ellenzéki vezérré (bár ehhez azért személyes kvalitások, kiemelkedő képességek kellenének, melyekkel a középszerű pártelnök nem rendelkezik). Az MSZP nem tudja formálni a közbeszédet, és arra is képtelen, hogy a legmagasabb labdákat leüsse (pedig hány „magas labdát” dobott fel neki a Fidesz, összeszámolni is nehéz, Lázár szegényeket gyalázó beszédétől kezdve a kapitális külpolitikai kudarcokon – Grúzia, Örményország, Azerbajdzsán – át a szociális/gazdasági/demográfiai problémákig!).

Mesterházy valami olyasmit hirdetett meg, hogy az MSZP visszatér a Horn-korszak „kisemberi” jellegéhez, de hogy ez pontosan mit jelent, nem teljesen világos. Talán egyfajta távolságtartást a neoliberális eszméktől és emberektől, amire néhány szocialista kirohanás enged következtetni, dehát az MSZP-ben már 1995 óta (hajósi találkozó) szavakban sokan harcolnak a neoliberalizmussal, és ne legyen kétségünk, az MSZP kormányon törvényszerűen neoliberális irányba sodródna ismét.

Neoliberális irányba sodródna, egész egyszerűen azért, mert ÜRES. Már régebben leírtam, de most egy héten belül Tamás Gáspár Miklós, Török Gábor, Tóta W. Árpád, Köntös László egy kiváló cikkben is azt hangsúlyozza, az ún. baloldal azért van bukásra ítélve, mert nincs semmi önálló mondanivalója Magyarországról (mert az nem szellemi teljesítmény, hanem csak komprádor hozzáállás, ha valaki azt mondja, hogy a londoni elemzők és a brüsszeli bürokraták tanácsait kell végrehajtani Baktalórántházán). Miközben a Fidesz felépítette a saját maga világát és intézményrendszerét, főleg 2002 után, az MSZP – egy törvényszerű, önfeladó folyamat végeredményeképpen – szellem és erős infrastruktúra nélkül maradt.

Mesterházy is azért bukott meg, mert ÜRES. Nincs mondanivalója, azon kívül, hogy „Orbánnak mennie kell” (miért is?).

Persze a kérdés nem személyes, hanem intézményi jellegű. Miért van az, hogy a „baloldal” csak szürke, középszerű, jellegtelen embereket tud vezetőként „kitermelni” (Gyurcsány kivétel, de emlékezzünk, Gyurcsány 2004-es hatalomrajutása úgy következett be, hogy a szocialista párttagság fellázadt a pártelit ellen, amely Medgyessy távozása után Kiss Péter tette volna miniszterelnökké. Gyurcsány a szocialista talpasok és hátország támogatásával lett miniszterelnök)? Ez súlyos irányítási-intézményi kérdés, de nemcsak. Vajon milyen erők és csoportok gátolják az igazán innovatív eszmék és személyiségek felszínre kerülését a baloldalon?

Mesterházy, Zuschlag, és a többi szocialista „üdvöske” az 1990-es és a 2000-es években szocializálódott garnitúra törvényszerűen üres, ők ennek a kornak a szemléletét, világlátását, mentalitását testesítik meg (cinizmus, üresség). 

S még valami. Mesterházy Attila eredetileg a Fideszben képzelte el politikai pályafutását. A későbbi szocialista pártelnök a Fideszbe jelentkezett, de úgymond, nem vették észre jelentkezését. Fiatalemberként számára is a Fidesz volt vonzó párt.

(https://nepibaloldal.blog.hu/2013/11/06/mesterhazy_bukasa)

Vélemény, hozzászólás?