Az Eszmélet 104. számában jelent meg a szenegáli Samir Amin érdekes tanulmánya Törökország, Irán és Egyiptom sikertelen modernizációs kísérleteiről.
Samir Amin szerint a nyugati periférián elhelyezkedő államok modernizációs próbálkozásai kudarcra vannak ítélve, nem utolsósorban azért, mert a Nyugat csírájában igyekszik elfojtani a modernizáló, indusztrializáló, szekularizáló kísérleteket a periférián.
Különösen látványos és demonstratív erejű Egyiptom példája. Egyiptom az elsők között, már Mohammed Ali idején, a 19. században megpróbált a modernizáció útjára lépni. Az egyiptomi modernizációnak az angol ágyúnaszáddiplomácia vetett véget. Miután szétágyúzták Egyiptomot, 1882-ben meg is szállták az angolok, brit gyarmattá téve az afrikai országot. A brit politika a későbbi évtizedekben is a konzervatív, „feudális” rétegeket támogatta Egyiptomban, azokat, melyek nem voltak érdekeltek a reformokban.
A premodern eszméket valló Muszlim Testvériség születése (1927) is némi brit támogatással valósulhatott meg, s csak Etiópia olasz lerohanása után tettek engedményeket, bevonva a kormányzásba a Wafd szekuláris nacionalista, modernista pártot (1936).
A második világháború után Egyiptomban is megerősödtek a kommunisták. Szidki pasa diktatúrája represszív eszközökkel próbálta meg elfojtani a „progresszív” erőket.
Gamal Abdel Nasszer sikeres államcsínye (1954) után valóban egy modernizációs kurzus került hatalomra Egyiptomban, de olyan vezetéssel, mely felülről, erőszakkal, társadalmi párbeszéd nélkül akarta boldoggá tenni az országot. Nasszer utódai, Szadat és Mubarak idején az egyiptomi modernizáció lendülete is visszavett és egyre inkább jobboldali-konzervatív jelleget öltött.
A tanulmány elolvasása után érthetőbbé válik, miért gondolják sokan, hogy Reza Pahlavi iráni sah szekularizált, modernizáló, hangsúlyozottan nyugatbarát rezsimjének megbuktatásában a Nyugat is szerepet játszott. S miért jutott ugyanerre a sorsra Irak, Szíria, Egyiptom, Líbia, ahol a szekuláris-nacionalista-modernizáló rendszerek helyén premodern vallási fanatikus anarchiák jelentek meg, bizony, a Nyugat támogatásával.
(https://nepibaloldal.blog.hu/2015/02/08/modernizacios_kiserletek_a_periferian)