A 19. század első felében zajlott reformkor a magyar történelem egyértelműen pozitív időszakai között van számontartva. Iskolai tanulmányainak során valami olyasmit tanítottak nekünk, hogy a magyar elit ebben az időszakban teljes mértékben együttműködött, s bár voltak fontolva haladók és „progresszívek”, de a haladás iránya nem volt kétséges. Fejlődött a magyar nemzeti kultúra, Kölcsey, Vörösmarty, Petőfi…
A reformkor majdhogynem tabunak számít történetírásunkban. A nagyszerű Szekfű Gyula igen kritikusan viszonyult a reformkor bizonyos fejleményeihez, mindenekelőtt a magyar nacionalizmushoz, de úgy tűnik, expressis verbis ő sem merte kimondani, amit valójában gondolt…
Pedig éppen a nagyszerű reformkor magyar liberális-nacionalista nemzedéke ásta alá a Kárpát-medence, Magyarország, Hungaria évszázados nemzetiségi békéjét. 1792 és 1844 között történt Hungaria közigazgatásának elmagyarosítása, ami természetszerűleg kiváltotta a nemzetiségek ellenállását.
A magyar nacionalizmus egyik élharcosa a tót-német származású Kossuth Lajos volt (apai ágon túrócszentmártoni szlovák, anyai ágon eperjesi német gyökerekkel rendelkező). „Minő országról vagyon itt szó, és kié a hon, melyről szó vagyon? Felelet: Magyarországról van szó, s a hon, amelyről szó van, a magyaroké.” Ezennel kijelentem – mondta 1848-ban – hogy én soha, de soha a magyar Szent Korona alatt más nemzetet és nemzetiséget, mint a magyar, elismerni nem fogok. Tudom, hogy vannak emberek és népfajok, akik más nyelvet beszélnek, de egy nemzetnél több itten nincs.” – mondta a tót származású, evangélikus Kossuth.
A 850 éves Magyarország korábbi viszonyainak teljes felrúgása volt ez!
Széchenyi István nagyszerű akadémiai beszédében (1842 november) jogosan figyelmeztetett az erőszakos magyarosítás veszélyére.
1848-1849-ben nemzetiségi konfliktusok borították lángba Magyarországot. Oláhok, tótok, szerbek támadtak magyarokra és viszont. Ez volt az eredménye a megelőző évtizedek erőszakos magyarosításának. Sajnos a keletkezett sebet nem tudta Magyarország kiheverni. 1848 mintegy megalapozta az ország 1918-as felbomlását.
(https://nepibaloldal.blog.hu/2014/01/14/reformkor_es_magyar_nacionalizmus)