A 2010-es választások után a második Orbán-kormány kemény megszorításokba kezdett a 2008-as válság, és a korábbi évtizedek neoliberális gazdaságpolitikája következtében gyakorlatilag államcsődbe került Magyarországon. Hatalmas összegeket vontak ki a szociális ellátórendszerből, megadóztatták a minimálbért, tűzzel-vassal 3 % alá szorították a költségvetési hiányt. Közben a Fidesz-propaganda azt harsogta, hogy „nincsenek megszorítások” (ellentétben az MSZP-SZDSZ retorikájával, amely 2006 után szinte öncélként zengte a megszorítások szükségességét és nagyszerűségét). A kemény megszorítások következtében a kormány népszerűsége 2012 elején bezuhant. 2012 volt a mélypont az Orbán-kormány megítélése szempontjából. A Fideszt majd csak az év végén a rezsicsökkentés programja „hozza vissza” a zuhanásból.
2012 január végén Török Gábor politológus az Inforádiónak adott interjúban felhívta a figyelmet arra, hogy az emberek 84 %-a szerint rossz irányba mennek a dolgok, ami történelmi antirekord. A kormány támogatóinak száma körülbelül a felére csökkent, de a csalódottak nem mentek át más párthoz – hangsúlyozta Török, utalva arra, hogy az ellenzék még a népszerűtlen Fidesznél is népszerűtlenebb. Török Gábor elég keményen nyilatkozott Orbán Viktorról is, mondván, szerinte a miniszterelnök nem rendelkezik a stratégiai előrelátás képességével.
A külpolitikában is szemmel láthatóvá válik, hogy az Orbán-kormány és a nyugati szövetségesek közötti viszonyrendszerben repedések jelentkeznek. Nyugatról gyülekeznek a viharfelhők. Az 1998 és 2002 között még markánsan atlantista Fidesz „keleti nyitása” miatt aggódnak a nyugati politikai elit tagjai. Mark Palmer az Egyesült Államok magyarországi nagykövete volt 1986 és 1990 között. 2012 elején a Népszabadságnak adott interjúban aggodalmának adott hangot, hogy Magyarország Oroszország felé közelít – természetesen neki mint Közép-Európába kihelyezett amerikai helytartónak ez is a dolga: megakadályozni lehetőleg minden magyar-orosz együttműködést. Palmer az interjúban meg is fenyegette a magyar miniszterelnököt (miközben egy bekezdéssel feljebb azt fejtegette, hogy szó sincs arról, hogy a nyugati hatalmak beavatkoznának a magyar belpolitikába): „El kell érni, hogy az Európai Unió és Magyarország más barátai, szövetségesei is szembeszálljanak a rossz tendenciákkal. Ez egyébként már elkezdődött, bár még a folyamat elején tartunk. Ha Orbán Viktor tovább halad rossz irányba, újabb, még erőteljesebb lépések történnek majd a megállítására. Magyarország Európa közepén van, nem hagyhatjuk, hogy visszaessen egy korábbi, rosszabb állapotába.”
Alain Juppé francia külügyminiszter is január elején úgy nyilatkozott, hogy „problémás” a magyar helyzet.
2012 elején a magyar sportlapokban hírek jelennek meg arról, hogy első osztályú meccseket csaltak el, újabb bundabotrány van készülőben…
(kép: a kiskunhalasi Tabán 2012 januárban)