Magyarország

Magyarország – 2012 március

2012 márciusában Gyurcsány Ferenc a Facebookon megírta, hogy Orbán Viktor bukásra van ítélve, mert a szabadság ellensége. Gyurcsány Orbán-kritikája az urbánus-belvárosi értelmiségnek kedves falusizással (Orbán „kultúrája megmaradt a faluszéli grund verekedős világánál”), prolizással („A felkapaszkodott proli lenézi saját világát, szülei társadalmát.”) „alátámasztott”. Gyurcsány a rá jellemző jozefinista, megváltó hevülettel egy „új Magyarország” eljövetelét tartaná szükségesnek.

2012. március 17-én az egykori SZDSZ egyik vezető emberével, Horn Gáborral jelent meg interjú a HVG-ben („Ezek beárazott dolgok voltak.” Horn Gábor a politikai korrupcióról). Horn elég önkritikusan nyilatkozott. Beszélt arról, hogy utolsó éveiben az SZDSZ-t súlyos belső viszályok tépték, szaggatták. Amikor Fodor Gábor lett a szabaddemokraták elnöke (2008 nyár) „a párt vezetése Kunczéstul, Kókástul, jobban gyűlölte, mint Orbán Viktort.” A konfliktus oka Horn szerint, hogy az SZDSZ-ben létezett egy masszív piacpárti (Kóka) és egy szociálisan érzékenyebb (Fodor) tábor.

Hogy Fodor Gáborban lenne szociális érzékenység, azt megnyilatkozásai alapján erősen kétlem, inkább arról lehet szó, hogy a Fideszből 1993-ban átejtőernyőzött Fodort az SZDSZ-es régi mag mindig is bizalmatlansággal szemlélte.

Mindenesetre Horn kritikusan nyilatkozott a 2006-os „elfogadhatatlan rendőr visszavágásról”, és Kóka János SZDSZ-elnökségéről. Állítása szerint nem tartja Orbán Viktort antidemokratikusnak, rasszistának, antiszemitának.

A legnagyobb coming out Horn Gábor interjújában az az, hogy nyíltan beszél arról, „természetesen” az SZDSZ-ben is volt korrupció. Horn gátlások nélkül beszélt arról, hogy az MSZP-SZDSZ kormányok idején a korrupció beárazott dolog volt – az interjú egyenlő egy beismerő vallomással. Hogy nem lett belőle feljelentés, abban talán is közrejátszott, hogy Horn megerősítette: igaz az az egykor sokat emlegetett urban legenda, hogy a 2000-es években létezett háttéralku az MSZP és a Fidesz között a korrupciós pénzek elosztásáról (amit korábban Dávid Ibolya, az MDF elnöke többször is hangoztatott). Horn szerint csak a „kisebb halakat” vették elő, Zuschlag Jánost, Hagyó Miklóst, tízmilliós szintű korrupciós ügyekkel, de az igazán zsíros cafatok az autópályaberuházásokhoz köthetők, ezért viszont nem bűnhődött meg senki.

És, folytatódik a bundabotrány. A Sport Plusz 2012 márciusában közölte azokat a bundameccseket (fogadási csalásokkal összefüggő manipulációkat), melyeket 2008-tól játszottak magyar első osztályú csapatok. Az öngyilkosságot elkövetett Kutasi Róberttól Bocsák Miklós búcsúzott a lap hasábjain.